
Romanii cu bani s-au intrecut sa finanteze statul prin Fidelis: 122 de imprumuturi de peste 1 milion de lei. Toate palesc insa, in fata celui de 400 milioane lei.
Informatii preluate de pe zf.ro, mai multe detalii mai jos:
„Titlurile de stat oferă venituri neimpozabile. Dobânzile prin Fidelis, peste cele bancare. Pe 13 august 2020 urmează listarea la Bursa de la Bucureşti a titlurilor de stat subscrise prin Fidelis.
Un număr de 122 de împrumuturi de peste 1 milion de lei au fost acordate de investitorii persoane fizice statului român prin programul de titluri de stat Fidelis, în timp ce alte 23 de subscrieri de mai mult de 1 milion de euro au fost înregistrate pe emisiunea în euro, arată datele centralizate de ZF din platforma BVB.
Circa 10.000 de investitori persoane fizice au împrumutat statul român cu 2 miliarde de lei pe parcursul celor trei săptămâni de desfăşurare a Fidelis, program de finanţare ale cărui instrumente financiare urmează să fie listate pe 13 august la Bursa de la Bucureşti.”